„Keby som vedel, že zajtra bude koniec sveta, ešte dnes by som zasadil jabloň!“ povedal Dr. Martin Luther.
Dňa 16. novembra 2007 v priestoroch generálneho tajomníka Svetového luteránskeho zväzu v Ženeve predstavili projekt vybudovania Lutherovej záhrady v Lutherovom meste Wittenbergu ako súčasť celosvetových osláv 500. jubilea počiatku reformácie v roku 2017. Na predstavení sa zúčastnil generálny tajomník SLZ Ishmael Noko, jeho zástupca, indický farár Chandran P. Martin, vedúci kancelárie Nemeckého národného výboru SLZ, vrchný cirkevný radca Norbert Denecke, architekt krajiny Andreas Kipar a primátor mesta Wittenberg Eckhard Naumann.
Obdobie prípravy na 500. výročie reformácie sa nazýva Lutherova dekáda.
Základný kameň stavby záhrady bol položený symbolicky 31. októbra 2008 v blízkosti Zámockého chrámu, kde Martin Luther 31. októbra 1517 pribil 95 výpovedí zameraných na obnovu – reformáciu cirkvi. Vo Wittenbergu vznikne park s dĺžkou asi 230 m, v ktorom bude zasadených 500 stromov ako symbol celosvetového významu reformácie, spojenectva, zosietenia a odpustenia kresťanských cirkví. Architektonicky a výtvarne bude predstavovať Lutherovu ružu. Na vysadenie týchto stromov pozvú každú cirkev, ktorá by si mala vziať nad svojim stromom patronát.
Generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburgského vyznania na Slovensku Miloš Klátik ako v poradí 51. predstaviteľ cirkví z celého sveta zasadil počas svojej pracovnej cesty vo Wittenbergu v Lutherovej záhrade strom gledícia trojtŕňová (Gleditsia triacanthos) s číslom 150.
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) chce na rôznych miestach Slovenska – všade tam, kde majú cirkevné zbory, fílie, cirkevné školy, strediská diakonie alebo iné účelové zariadenia cirkvi vhodné podmienky – zasadiť Stromy reformácie. Cieľ je, do 31. októbra 2017 by ich malo byť vysadených 500. ECAV sa sadením stromov inšpirovala v Nemecku.
Generálny biskupský úrad na požiadanie príslušného spoločenstva vydá k zasadenému stromu osvedčenie, na ktorom bude uvedené okrem poradového čísla aj dátum zasadenia stromu a pri akej príležitosti bol strom zasadený. Tým sa zároveň vytvára aj unikátny zoznam stromov, ktoré pri vhodnej starostlivosti môžu prežiť celú túto generáciu a možno aj o 100 či 200 rokov pripomenúť túto našu dobu, ktorú v súčasnosti prežívame.
Ing. D. Jarábková