Na otázky odpovedá Dr. James Dobson.
Obávam sa, že nie som pripravená na výchovu dieťatka, ktoré som minulý mesiac porodila. Viem, prirodzene, ako ho mám kŕmiť, kúpať či prebaľovať. No nemám jasno, ako ďalej v budúcnosti. Na aký cieľ by sa mal zameriavať môj vzťah k nemu?
Mohli by ste ma vyzbrojiť základnou filozofiou, ktorá by usmerňovala moju rodičovskú starostlivosť počas prvých štyroch rokov života dieťaťa?
Vaša otázka mi pripomenula jedného priateľa, ktorý chcel pred pár rokmi pristáť s jednomotorovým lietadlom na malom vidieckom letisku. Blížil sa k nemu na sklonku dňa, keď sa slnko skrylo za vrch. Kým navodil lietadlo na pristávanie, už nerozoznal pristávaciu plochu pre sebou. Lietadlo nemalo svetlá a na letisku nebola pohotovostná služba. Obletel pristávaciu plochu a znovu sa pokúsil pristáť, no medzitým tma ešte väčšmi zhustla. Dve hodiny krúžil s lietadlom v temnej noci, uvedomujúc si, že keď sa mu minie palivo, čaká ho istá smrť. Keď ho po čase zachvátil ešte väčší strach, udial sa zázrak. Ktosi na zemi počul neprestajné vrčanie lietadla a uvedomil si, v akej je situácii. Ten milosrdný človek jazdil autom hore-dolu po pristávacej dráhe, a tak signalizoval môjmu priateľovi, kam má pristáť. Potom z opačného konca pristávacej plochy zamieril reflektory tak, aby lietadlo mohlo zosadnúť.
Na tento príbeh si spomeniem vždy, keď v noci pristávam v lietadle niektorej spoločnosti. Keď sa pozriem dopredu, vidím zelené svetlá lemujúce pristávaciu plochu, ktoré kapitána usmerňujú, kam má lietadlo viesť. Ak nevybočí z tejto osvetlenej trasy, všetko pôjde hladko. V tomto osvetlenom pásme je v bezpečí, no vpravo i vľavo číha nebezpečenstvo.Novopečení rodičia potrebujú jasne vyznačené hranice, ktoré im povedia, kam majú viesť loďku svojej rodiny. Potrebujú poznať určité základné pravidlá, ako ste o ne žiadali vy, a ktoré im pomôžu vychovávať svoje deti v bezpečí a zdraví. Na dosiahnutie tohto cieľa vám poradím dva zreteľné signály, ktoré treba odovzdávať každému dieťaťu počas prvých 4 rokov jeho života. Tieto zásady hrajú významnú úlohu v mojom prístupe k rodičovstvu, možno ich považovať za akési majáky či vodiace svetlá. Sú to:Môžete nám poradiť, koľko práce máme vyžadovať od detí?
Medzi prácou a hrou treba udržiavať zdravú rovnováhu. Mnoho roľníckych detí v minulosti muselo denne vykonávať práce, ktoré im dosť sťažovali život. Zavčasu ráno a po vyučovaní kŕmievali ošípané, zberali vajíčka, dojili kravy a nosili drevo. Na zábavu zostávalo málo času, takže detstvo bolo dosť nudným zážitkom. Toto bol extrémny prístup, rozhodne nie som za jeho návrat. Dajte si ho však do protikladu s opačným postojom, ktorý odporúčajú niektorí moderní psychológovia: podľa nich nemáme od svojich detí vyžadovať dokonca ani to, aby polievali trávnik, či vyviedli von štvornohého člena domácnosti. Podľa tohto odporúčania by sme svojmu synovi či dcére mali dovoliť, aby polihoval s plným žalúdkom a šesť až osem hodín denne sa pozeral na brakové televízne programy, zatiaľ čo by školské úlohy odpočúvali v kúte. Ako zvyčajne aj v tomto prípade sú oba extrémy pre dieťa škodlivé. Logický stred nájdete tak, že dieťaťu uložíte povinnosti aj prácu, ale ponecháte mu čas na hru i rozptýlenie. Čas vyhradený jednotlivým činnostiam by mal závisieť na veku dieťaťa, s pribúdajúcimi rokmi by sa malo postupne vyžadovať viac práce.
Zašli by ste tak ďaleko, že by ste sa ospravedlnili dieťaťu, ak by ste cítili, že ste nekonali správne?
Určite by som to urobil a už som aj takto postupoval. Pred pár rokmi som bol zavalený naliehavými povinnosťami, ktoré ma unavovali a znervózňovali. Raz večer som bol mimoriadne mrzutý a ku svojej desaťročnej dcére som sa správal podráždene. Vedel som, že nekonám správne, no bol som príliš unavený na to, aby som sa ovládal. Behom toho večera som Danae obvinil z vecí, ktoré nespôsobila a niekoľkokrát som ju zbytočne rozrušil. Keď som si ľahol, mrzelo ma, že som sa takto správal, preto som sa rozhodol, že sa jej ráno ospravedlním. V noci som si dobre pospal a po chutných raňajkách sa mi život zdal oveľa krajší. Prv ako dcérka odišla do školy, oslovil som ju: "Danae, istotne vieš, že oteckovia nie sú dokonalí. Premáha nás únava bývame podráždení práve tak, ako iní ľudia a niekedy sa prihodí, že na svoje správanie nemôžeme byť hrdí. Viem, že včera večer som sa k tebe nesprával férovo. Bol som strašne mrzutý, tak mi to prepáč."
Danae ma objala a povedala mi čosi, čo mnou zamávalo: "vedela som, že sa mi budeš musieť ospravedlniť, ocko, ale je to v poriadku, odpúšťam ti."
Ako vidno, niet pochýb o tom, že deti si väčšmi uvedomujú zápas prebiehajúci medzi generáciami ako ich vyčerpaní a povinnosťami zavalení rodičia.
V súčasnom období nášho života máme s manželkou mimoriadne veľa práce. Niekoľko dní v týždni trávim služobne na cestách a manželka sa veľmi dobre uplatnila v realitnej kancelárii. Úprimne priznávame, že so svojimi tromi deťmi nemôžeme tráviť veľa času, no keď sme s nimi, venujeme im plnú pozornosť. Je nám s manželkou ľúto, že nemáme viac času pre rodinu, no utešujeme sa tým, že vlastne nezáleží na tom, koľko času rodič strávi s dieťaťom, rozhodujúca je kvalita tohto času. Súhlasíte s týmto tvrdením?